אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
מנהלת היחידה
צוות היחידה
מחקרים
פרסומים
הוראה והדרכה
אי-שוויון בבריאות - מרכז ידע
חווית המטופל עם חולי כרוני
עישון
פעילות גופנית
חיסונים
בדיקות סקר
מצב רגשי
תזונה
עודף משקל והשמנה
מחלות כרוניות והתנהגות מסכנת בריאות
בריאות יוצאי אתיופיה
הוצאות משקי בית על ביטוחי בריאות
הוצאות משקי בית על בריאות שיניים
סוכרת באוכלוסיות נבחרות בישראל
פרסומים בנושא אי שיוויון בבריאות
בריאות האישה והילד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
מחלות זיהומיות בקהילה
עישון גירסה להדפסה

תקציר

פרק זה בוחן את הקשר בין עישון לבין מאפיינים דמוגרפיים, חברתיים וכלכליים כמו: גיל, מין, השכלה, תעסוקה, דתיות, מצב משפחתי, מקום מגורים, מעמד עלייה ולאום.

 

מדדים

נבחרו מספר מדדים המקיפים את נושא העישון והם:

 • מצב העישון (מעשן כיום, עישן בעבר, לא עישן מעולם)
 • סיבה עיקרית להפסקת עישון ושיטות הגמילה בקרב מעשנים בעבר
 • גיל התחלת עישון
 • כמות סיגריות
 • חשיפה לעישון פסיבי

 

מקורות

מקור הנתונים בסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2010, הכולל 7,510 משיבים בני 20 ומעלה.

 

ממצאים עיקריים

 • כרבע מהאוכלוסייה מעשנים כיום, ועוד כחמישית עישנו בעבר.
 • פרופיל המעשן שונה בין גברים ונשים. בעוד שבקרב גברים העישון שכיח יותר בקרב ערבים, גרושים, בעלי השכלה נמוכה, אנשים במצב כלכלי לא טוב וכאלה שכלל לא מבצעים פעילות גופנית, בקרב נשים העישון שכיח יותר בקרב יהודיות, גרושות או רווקות, ובעלות השכלה והכנסה בינונית ומעלה. בשני המינים העישון היה שכיח פחות בקרב אנשים המגדירים את עצמם כדתיים או דתיים מאוד.
 • בקרב המעשנים בעבר הסיבה העיקרית להפסקת עישון הייתה חשש מנזק בריאותי בעתיד, ולרוב דווחו שהצליחו להיגמל בכוח הרצון בלבד. מאידך, בקרב אנשים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך, אנשים שאינם בריאים, וערבים, הסיבה העיקרית להפסקת אישון הייתה מצבם הבריאותי. אנשים עם רמת השכלה גבוהה יותר נטו יותר להפסיק לעשן על מנת למנוע נזק בריאותי עתידי ופחות בגלל בעיה בריאותית בהווה
 • הממצאים מראים שלמעלה מרבע מהמעשנים כעת או בעבר החלו לעשן עד גיל 16, ושני שליש עד גיל 18. בגברים, השכלה נמוכה ועלייה בשנות ה-90 ואילך נמצאו קשורים בסיכון גבוה יותר להתחלה מוקדמת של עישון. בשני המינים, יש מגמה מובהקת להקדמת גיל תחילת עישון, ככל שעולים בשנתון הלידה.
 • קרוב לרבע מהגברים ו-10% מהנשים מעשנים יותר מקופסה אחת ליום. עישון מעל חפיסה ביום נמצא קשור עם מצב פחות טוב של בריאות נתפסת, משקל גוף גבוה, וחוסר עיסוק בפעילות גופנית.
 • יותר מ-70% מהנשאלים דיווחו על עישון פסיבי ומתוכם יותר ממחצית דיווחו על מידת חשיפה רבה עד רבה מאוד. נמצא כי אנשים בעלי הרגלי אכילה מסודרים אנשים המדווחים על בעיה בריאותית ובעלי עודף משקל, נמנעים מחשיפה לעישון פסיבי, אולי עקב החלטה מודעת לשמור על הבריאות.

 

המלצות

קיים צורך להעלות את המודעות לנזקי העישון, כולל מניעת התחלת עישון במיוחד בקרב צעירים, ומניעת חשיפה לעישון הפסיבי יש לפתח מגוון תכניות למניעה וגמילה המותאמות לאוכלוסיות יעד שונות.

 

מידע מפורט בפרקים המצורפים

 

פרסומים

Isr J Health Policy Res. 2016 Dec 1;5:36. eCollection 2016. Social characteristics associated with disparities in smoking rates in Israel. Kalter-Leibovici O, Chetrit A, Avni S, Averbuch E, Novikov I, Daoud N

חזרה