אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
בריאות האישה והילד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
צוות
מחקרים בתחום היבטים פסיכוסוציאליים
פרויקטים מוזמנים
פרסומים
מחלות זיהומיות בקהילה
בריאותם של ה"יוצאים בשאלה" גירסה להדפסה

חוקרים

ד"ר ברוך ולן

ד"ר רונית פנחס-מזרחי

 

בשיתוף עם

מכללת רמת גן

 

רקע

מחקר חלוצי שנערך לאחרונה בדק זו הפעם הראשונה את צרכי הבריאות של אוכלוסיות ה"יוצאים בשאלה". המחקר האיכותני שהתבסס על ראיונות עומק עם צעירים שבחרו לעזוב את העולם החרדי גילה שאוכלוסיה זאת מתמודדת עם בעיות של בריאות נפש, בריאות מינית ונטייה להתנהגות בריאותית מסוכנת.

 

ממצאים

נמצא קשר נסיבתי בין הקשיים שמלווים את תהליך היציאה בשאלה לבין תופעות של דיכאון, לחץ וחרדה. כמו כן נמצא שפערים בחינוך, יחד עם תחושת השחרור שמלווה את היציאה בשאלה יכולים להביא לפריצת גבולות מסכנת בריאות, הן התחום ההתנהלות המינית והן בתחום צריכת הסמים.

יש לציין שבעיות דומות דווחו בעבר גם בקרב אוכלוסיות מהגרים ואוכלוסיות להטבי"ם לאחר. דמיון זה מורה שמדובר התופעה רחבה יותר של פגיעות בריאותית המלווה תהלכי מעבר ושינוי.

אוכלוסיית היוצאים בשאלה הולכת וצוברת נפח בחברה הישראלית ולכן נדרש הממסד הרפואי להקדיש תשומת לב למגזר חדש זה ולמצוא מענה לצרכיו הרפואיים.

 

מאמר

Velan B, Pinchas-Mizrachi R. Health concerns of young Israelis moving from the ultra-orthodox to the secular community: vulnerabilities associated with transition. Qualitative Research in Medicine & Healthcare [eISSN 2532-2044].  Vol 3 No 1 (2019)

 

חזור