אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
בריאות האישה והילד
מנהלת היחידה
צוות היחידה
מחקרים
פרסומי היחידה
מסד הנתונים הלאומי לטיפולי הפרייה חוץ גופית בישראל
מסד הנתונים הלאומי של תינוקות במשקל לידה נמוך מאוד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
היחידה לחקר בריאות האישה והילד גירסה להדפסה

מנהלת היחידה

פרופ' ליאת לרנר-גבע

 

היחידה לחקר בריאות האישה והילד, בראשותה של פרופ' ליאת לרנר-גבע הוקמה ביולי 2001 כאחת היחידות בחטיבת האפידמיולוגיה במכון גרטנר לאפידמיולוגיה וחקר מדיניות בריאות. (חל"צ).

היחידה גובשה מצוותים מקצועיים מהיחידה לחקר שירותי בריאות בראשותה של ויטה בראל ז"ל והמחלקה לאפידמיולוגיה קלינית בראשותו של פרופ' ברוך מודן ז"ל.


 

יעדים ומטרות

  • תכנון וביצוע מחקר משמעותי ואיכותי אשר ישמש כבסיס לקבלת החלטות הקשורות לקביעת מדיניות בריאות בתחום האישה והילד.

 

  • תכנון והערכת תוכניות התערבות הקשורות לבריאות האישה והילד על מנת להעריך את יעילותם בהקטנת התחלואה והתמותה וקידום הבריאות של אוכלוסיות אלו.תיאור הפעילות

המחקר מהווה את העיסוק המרכזי של צוות היחידה. בנוסף, קיים עיסוק במגוון רחב של פעילויות נוספות ביניהן:

·       פיתוח מתודולוגיה וכלי מחקר רלוונטיים לתחומי העיסוק של היחידה.

·       פעילות במסגרת ועדות ומועצות לאומיות במשרד הבריאות.

·   הוראה פרונטאלית והדרכה לעבודות גמר של סטודנטים לרפואה וסטודנטים במדרשה לתארים מתקדמים במסגרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.

·       פעילות במסגרת איגודים וחוגים מקצועיים רלוונטיים.


תחומי המחקר

היחידה לחקר בריאות האשה והילד מחויבת למחקר רב-תחומי שיחזק, יפתח ויגביר את חקר המחלות והמצבים המשפיעים על בריאות נשים וילדים בישראל.

היחידה משמשת מקור ותמיכה למדיניות בריאות בנושאים הקשורים לבריאות האשה ובריאות הילד, תוך קידום המודעות לבעיות בריאות ייחודיות באוכלוסיות אלו בקרב מקבלי ההחלטות במטרה להבטיח חלוקה הוגנת של משאבים מוגבלים.

היחידה יוזמת, מקדמת ותומכת במחקרים בכל מגוון התחומים הקשורים לבריאות האשה ובריאות הילד כולל הערכת המגמות לתחלואה ותמותה בקרב אוכלוסיות אלו, זיהוי גורמי הסיכון, פיתוח וישום שיטות יעילות למניעה ראשונית, שניונית, שלישונית ורביעונית.

המחקר ביחידה מתמקד בהערכת מגמות של תחלואה ותמותה כולל גורמים אפשריים המשפיעים על אורך החיים של הנשים וילדים בישראל. מחקר בתחום הפיריון ומצבים רפואיים אשר משפיעים על נשים מתחילת הבגרות המינית ועד הבלות. כמו כן מחקרים על ילדים מגיל הלידה ועד הבגרות.

 

 

צוות היחידה 

היחידה לחקר בריאות האישה והילד כוללת צוות חוקרים בעלי ניסיון רב במחקרים אפידמיולוגים וחקר שירותי בריאות במגוון רחב של תחומים ובהם: נאונטולוגיה, גנטיקה, ביולוגיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פריון, בריאות הציבור וביוסטטיסטיקה.

היחידה נמצאת בקשר רציף עם מחלקות ספציפיות במשרד הבריאות, המועצה הלאומית לרפואת נשים, גנטיקה ונאונטולוגיה, המועצה הלאומית לבריאות האשה והמועצה הלאומית לבריאות הילד ופדיאטריה. כמו כן היחידה יוזמת ומבצעת שיתופי פעולה מחקריים עם המחלקות למיילדות וגינקולוגיה ויחידות הפריון וההפריה החוץ גופית בישראל. היחידה נמצאת בקשר עם מרכזים עולמים העוסקים בתחומים זהים.

 

למחקרים של היחידה

 

צור קשר

 

חזור