בריאות וחברה
רשתות חברתיות
טלה-רפואה ומחלות כרוניות
שיקום מרחוק
העצמת המטופל
המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
צוות המרכז
פרסומי המרכז
התכנית הלאומית לסוכרת
אודות
עיקרי התכנית
תחומי פעולה
פרסומים
לחיות עם סוכרת
המדריך המלא למטופל הסוכרתי
מאגר תכניות התערבות בארץ
השתלמויות
קורסים
עלוני מידע
פרסומים מיוחדים
אודות גירסה להדפסה

מחלת הסוכרת מתפשטת בישראל, כמו בשאר העולם, בממדים של מגיפה, כשהצפי עומד על מעל למיליון חולים בשנת 2030. בניסיון להתמודד בצורה מערכתית עם היקפה הגדל של המחלה ועם הנטל הרב שהיא מטילה, גובשה בשנת 2014 התוכנית הלאומית למניעה ולטיפול בסוכרת.

 

חזון התוכנית

התוכנית מקיפה את כל היבטי מחלת הסוכרת לרבות היבטים אירגוניים- מערכתיים וסוגיות הנוגעות למימון השירותים: משלבי מניעת המחלה, דרך הטיפול בה ובסיבוכיה ועד לקידום מערך תמיכה שוויוני לטובת כלל הציבור בישראל.

 

מטרות התוכנית

התוכנית הלאומית למניעה ולטיפול בסוכרת מורכבת מ- 57 תחומי פעולה העוסקים במניעה, בטיפול ובמערך תומך. מטרת העל היא להבטיח את יישום הפעולות ולוודא שהשירותים אכן מגיעים לאוכלוסיות הזקוקות להם.

 

מניעה- על מנת לצמצם את היקף המחלה התוכנית הלאומית לסוכרת פועלת במגוון מישורים- חינוך לאורח חיים בריא, מניעה בקרב קבוצות אתניות ומגזרים, מניעת השמנה וסוכרת בילדים ובנוער ואיתור מטופלים שלהם טרום סוכרת וביצוע פעולות הסברתיות למניעת התפתחות סוכרת.

 

טיפול- התוכנית הלאומית לסוכרת פועלת לסטנדרטיזציה בביצוע בדיקת HbA1c ויצירת שפה אחידה בהנחיות לטיפול הקליני בבתי החולים ובקהילה. בנוסף, היא פועלת למתן טיפול מתקדם ומניעה שניונית של סיבוכי המחלה, ממפה אוכלוסיות מיוחדות (ילדים, סוכרת הריון) ומוודאה שאותן אוכלוסיות זוכות למעקב של צוותים מומחים.

 

מערך תומך- קביעת מדדי איכות והטמעתם בבתי החולים, תמיכה בטיפול עצמי ובהעצמת הצוות והמטופל, הסדרת זכויות ושירותים לחולים, הרחבת מאגרי המידע העוסקים במחלה, הנחה של תשתיות למחקר בתחום הסוכרת וקידום מיזמים בתחום הרפואה הדיגיטלית.

 

צוות

התוכנית גובשה על ידי המועצה הלאומית לסוכרת בראשה עומד פרופ' איתמר רז, מומחה בעל שם עולמי בטיפול בסוכרת. על מנת לוודא יישום של התוכנית במשרד הבריאות, הוקמה ועדת היגוי בראשות המשנה למנכ"ל, פרופ' איתמר גרוטו. לצד גופים אלו פועלת ועדה נוספת, בה חברים רופאים בכירים מקופות החולים השונות. הפורומים הללו נפגשים אחת לשלושה עד שישה חודשים על מנת לדון בקדימויות בתוכנית ובדרכים בהן משרד הבריאות וקופות החולים יכולים לשפר את מערך השירותים לחולים.

 

צור קשר

שרה בן נעים - מרכזת אדמיניסטרטיבית saritbn@gertner.health.gov.il

 

 

חזור