בריאות וחברה
רשתות חברתיות
טלה-רפואה ומחלות כרוניות
שיקום מרחוק
העצמת המטופל
המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
צוות המרכז
פרסומי המרכז
התכנית הלאומית לסוכרת
אודות
עיקרי התכנית
תחומי פעולה
פרסומים
לחיות עם סוכרת
המדריך המלא למטופל הסוכרתי
מאגר תכניות התערבות בארץ
השתלמויות
קורסים
עלוני מידע
פרסומים מיוחדים
לחיות עם סוכרת גירסה להדפסה

מהי סוכרת?

 

סוכרת היא מחלה כרונית המתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם. אצל אנשים בריאים, הגוף, בעזרת הורמון האינסולין, המופרש מהלבלב, מווסת את רמת הסוכר בדם. מחלת הסוכרת מתרחשת כאשר הלבלב אינו מסוגל יותר לייצר אינסולין, או כאשר הגוף לא יכול לעשות שימוש באינסולין שנוצר. חוסר איזון מתמשך ברמת הסוכר בדם יכול להוביל לפגיעות שונות: בכלי הדם, בלב, במוח, בכליות, בעיניים, ברגליים וברגישות העצבית (כגון, בעור).

 

ישנם שלושה סוגים עיקריים של סוכרת:


סוכרת מסוג 1/ סוכרת נעורים - מופיעה לרוב בגילאי הילדות וההתבגרות. היא מאופיינת בחוסר מוחלט באינסולין שנובע מהרס אותם תאים בלבלב שאחראים על ייצור האינסולין. 

 

סוכרת מסוג 2 - מופיעה לרוב באנשים מעל לגיל 40. היא מאופיינת בהפרשה לא תקינה של אינסולין או בפגיעה ביכולת של הגוף להשתמש באינסולין. סוכרת מסוג 2 היא הנפוצה ביותר.

 

סוכרת הריון- מופיעה בזמן ההיריון אצל נשים שלא היו ידועות כסוכרתיות לפני ולרוב נעלמת לאחר הלידה. היא מאופיינת בהתנגדות של הגוף לאינסולין. סוכרת הריון מגדילה את הסיכון של האישה לפתח לאחר הלידה סוכרת מסוג 2.

 

מצב נוסף המחייב טיפול - הטרום סוכרת, בו רמת הסוכר בדם גבוהה, אך לא מגיעה לערך שמוגדר סוכרת. משמעות המצב הטרום סוכרתי היא שהחולה נמצא בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת מסוג 2 ומחלות כלי דם ולב.

 

הטיפול בסוכרת משלב תרופות (חלקן ניתנות בכדורים וחלקן בהזרקה), זריקות אינסולין וכולל שינוי באורח החיים (פעילות גופנית, תזונה בריאה ומאוזנת, הורדה במשקל וגמילה מעישון).

 

הטיפול היומיומי במחלת הסוכרת טומן בחובו אתגרים רבים, עיקרם קשור בניהול שגרת חיים בריאה והקפדה על איזון רמות הסוכר בדם. ההתמודדות עם אתגרים אלו הוכחה כיעילה יותר כאשר האחריות לטיפול נמצאת בידי המטופל והוא מנהל בעצמו את מחלתו.

 

רשתות חברתיות

ניהול אוטונומי של המחלה נמצא יעיל יותר כאשר לחולה רשת תמיכה איתנה. זו יכולה לכלול סיוע מצד חברים, משפחה חברים ומטופלים אחרים בעל רקע משותף. בנקודה קריטית זו הופכות הרשתות החברתיות לכלי חיובי בהתמודדות האישית עם המחלה. הנגישות למידע שוטף ומתעדכן, ובעיקר למטופלים אחרים החולקים את קשייהם, מייצרת עבור החולה קהילה שיתופית בה הוא חבר הזוכה לקשב ועזרה ומעניק אותם חזרה. 

 

רשת חברתית כמוני

 

"רשת חברתית תומכת מאפשרת לשלוט טוב יותר במחלת הסוכרת"- הארץ, אפריל 2017

 

כל העצות למשפחות שמתמודדות עם סוכרת סוג 1