בריאות וחברה
רשתות חברתיות
טלה-רפואה ומחלות כרוניות
שיקום מרחוק
העצמת המטופל
המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
פרסומים מיוחדים
התמודדות עם חולי כרוני בקהילה גירסה להדפסה

בעידן הנוכחי מחלות כרוניות שאינן מידבקות מהוות עיקר עומס התחלואה, נכות, פגיעה באיכות ובתוחלת החיים, ומהוות נטל חברתי וכלכלי על המשפחה ומערכת הבריאות.

הגישה המסורתית, בה רופא המשפחה ניהל כמעט לבדו את הטיפול בחולים הכרוניים בקהילה נמצאה במספר מצבים קשורה עם תוצאי בריאות שאינם מיטביים ובלתי יעילה כלכלית.

החל משנת 2007, מכון גרטנר מוביל בשיתוף עם שתים מקופות החולים בישראל ("מכבי שרותי בריאות" ו"כללית") והמרכז הרפואי ע"ש שיבא, מספר פרויקטים פורצי-דרך בתחום ההתמודדות עם חולי כרוני בקהילה.

מדובר בתוכניות לניהול מחלה (Disease management), הנוקטות בגישה כוללנית לטיפול בחולים עם מחלות כרוניות נבחרות (אי ספיקת-לב ומחלות ריאה חסימתיות).

 

במוקד התוכניות נמצאות אחיות שעברו התמחות מיוחדת לטיפול במחלות אלה, העובדות בשיתוף פעולה עם הרופאים המקצועיים (קרדיולוגים ופולמונולוגים) והרופאים הראשוניים בקהילה, תוך שיתוף ותיאום עם גורמים מקצועיים נוספים בקהילה, כגון: דיאטניות, פיסיותרפיסטים, עובדים סוציאליים ורוקחים קליניים. תפקידן של האחיות מנהלות הטיפול הוא להדריך את המטופלים ובני המשפחה לטיפול עצמי, לתאם את הטיפול מול הגורמים המקצועיים והמטפלים בקהילה, לשפר ולנטר היענות לטיפול ולתת מענה מיידי באירועים של חוסר איזון של המחלה. בחלק מהתוכניות הוקם מוקד למתן מענה טלפוני עבור החולים, וחלק מהתוכניות כוללות ניטור ביתי באמצעות ציוד לניטור מרחוק (Tele-monitoring) של מדדים כגון לחץ הדם, ריווי חמצן, דופק, משקל וקצב הנשימה.

כל אחד מהפרויקטים הללו עובר הערכה במסגרת של ניסוי אקראי מבוקר (Randomized controlled trial ) המנוהל ביחידה לאפידמיולוגיה של מחלות לב וכלי-דם, בשיתוף עם היחידה למידע ומיחשוב והיחידה לביוסטטיסטיקה במכון.

 

 

חזור