בריאות וחברה
רשתות חברתיות
טלה-רפואה ומחלות כרוניות
שיקום מרחוק
צוות מרכז שיקום מרחוק
העצמת המטופל
המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
פרסומים מיוחדים
שיקום מרחוק גירסה להדפסה

פיתוח נוסף של מכון גרטנר לחקר אפידמולוגיה ומדיניות בריאות שתי מערכות ממוחשבות המסייעות בשיקום מרחוק לסובלים מפגיעה מוחית נרכשת. מדובר בשירות Tele-Rehabilitation (שיקום מרחוק) באמצעות המחשב הביתי של המטופל תוך ליווי מרחוק של מומחים לשיקום בבית החולים. המערכות פותחו במכון גרטנר ומסייעות בטיפול בסובלים מפגיעה מוחית נרכשת כתוצאה משבץ, טראומה, טרשת, מחלות או זיהומים ומאפשרות שינוי בתפיסת השיקום במערכת הבריאות בארץ ובעולם. המערכות מושקות לאחר סידרת ניסויים קליניים מוצלחים ועתה זמינות לטיפול בקהל הרחב.

 

לדברי פרופ' מרדכי שני, מקים מכון גרטנר, חתן פרס ישראל, והיזם העומד מאחורי המערכות, מדובר בשירות מהפכני אשר משנה את מערך השיקום המוכר עד כה. מחקרים מוכיחים כי גם בגיל מבוגר מסוגל המוח להתפתח ועתה הטכנולוגיה מאפשרת לנו את הגישה למטופלים באופן יעיל ונוח יותר. תהליך השיקום הוא לטווח ארוך וניתן לעשותו בבית המטופל, בפיקוח מרחוק של אנשי מקצוע. אין ספק כי מדובר בשינוי תפיסתי כולל של שירות השיקום המוכר כעת.

 

מערכת לשיקום תנועה

מערכת התנועה נעזרת במצלמת קינקט (מצלמה זהה לזו הפועלת על קונסולת ה- Xbox) המותקנת על גבי המחשב הביתי של המטופל ומשמשת כ"פיזיותרפיסט וירטואלי". המערכת פותחה בשיתוף פיזיותרפיסטיות ומרפאות בעיסוק בכירות וכוללת הפעלות ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה המותאמים אישית ליכולותיו ומצבו הרפואי של המטופל הספציפי. הטיפול מבוקר על ידי מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים הנמצאים במוקד ממוחשב בתל השומר והמטופל מקבל הדרכה צמודה ומשוב מיידי לגבי איכות התנועה בזמן אמת. מערכת התנועה מכילה קבוצה של משחקים והפעלות ברמות שונות של מוטוריקה וקוגניציה המופעלים על ידי המטופל באמצעות גפיו. המשחקים משעשעים ומהנים מחד ומאתגרים מאידך, כך שבזמן הטיפול נהנה המטופל מאתגר משחקי אמיתי תוך שהוא משפר את יכולות התנועה. לדוגמא, באחד המשחקים מתפעלים השחקנים דוכן מנגל וירטואלי. המשחק כולל הזזה של שיפוד מצד אחד של המסך לשני, סיבובו על הגריל וסידור המוצרים על השיפוד על פי סדר מסוים. תנועות אלה אינן אקראיות, כל תנועה במשחק מדמה תנועה טיפולית עבור המטופל. לאורך המשחק מספקת המערכת משוב המנחה את המטופל לגבי תנועותיו על מנת שיבצע הן את משימות המשחק והן את התנועות המדויקות והנכונות ביותר עבור שיקומו.

תחילה מציעה המערכת שיקום לתנועות זרוע, דבר המאפשר ישיבה יציבה מול המצלמה ושליטה מירבית באינטראקציה עם המשחקים. בעתיד הקרוב המערכת תציע גם תרגילים לשיקום הרגליים ומאוחר יותר גם עבודה ספציפית על האצבעות.
מערכת לשיקום שפה

מערכת שיקום השפה פותחה בשיתוף מומחי בינה מלאכותית עולמיים וקלינאיות תקשורת בכירות ומשמשת כמעין "קלינאית תקשורת וירטואלית". התוכנה מאפשרת למטופל לבצע בביתו תרגילי שיקום שפתי המותאמים אישית ליכולותיו ומצבו הרפואי. הטיפול מבוקר על ידי קלינאיות תקשורת הנמצאות במוקד ממוחשב בבית החולים ומתאים לנשים וגברים עם ליקוי שפתי נרכש בשטף הדיבור ובשליפת מילים. המערכת מאפשרת תרגול עצמאי, תרגול מבוקר על ידי קלינאית ואף טיפול וידאו אחד-על-אחד מול קלינאית תקשורת. מערכת הבינה המלאכותית לומדת את אופן עבודת קלינאית התקשורת ומסייעת לה לטפל ביותר ויותר מטופלים במקביל.

לדברי יורם פלדמן, מנהל הפרויקט, המציאות של חלק ניכר מחולי השיקום בישראל כיום קשה ומורכבת. הם זכאים למספר טיפולים מוגבל במסגרת סל הבריאות ומעבר לכך נדרשים לממן את השיקום בעצמם או לוותר עליו. חלק מחולי השיקום מוצאים עצמם משוחררים מוקדם מידי לביתם, לא אחת מרותקים לביתם, בודדים, מוגבלים בהשתלבותם ויכולתם לתקשר עם משפחתם והסביבה. עבור חולים אלה נדרש טיפול שיקומי נוסף לביקור הפיזי במרכזי השיקום על מנת לשפר את מצבם. המערכות החדשות, המשלבות קידמה טכנולוגית ואנשי קליניקה מעולים, עתידות להקל על שיקומם של נפגעי ראש באשר הם נמצאים, אם במרכז ואם בפריפריה, לסייע להם לרכוש בחזרה חלק מהמיומנויות שנפגעו ולהקל עליהם ועל בני משפחתם בהתמודדות היומיומית עם השיקום. המערכות מטפלות בשיקום יכולות מוטוריות, קוגניטיביות ותפקודיות, לצד טיפול בהפרעות שפה ודיבור נרכשות, ואנו בטוחים שיהיו לעזר רב וישנו את דרכי הטיפול השיקומי הנהוגות כיום במערכת הרפואית.

היכן השירות זמין?

שירות השיקום מרחוק זמין כרגע לכל הארץ ומופעל מתל השומר. בקרוב יופעל השירות גם בבתי חולים נוספים.

פרטים והרשמה לשירות

מוקד טלפוני: 03-9411440

www.reabilityonline.com


חזור